Ana içeriğe atla

Darbesiz,yargisiz,Tutuklu bir donem.


Ilker Basbug tutuklanmis; Turkiye'nin ilk tutuklanan Genelkurmay Baskani oluyor Ilker Basbug. Internet andici ilgili suclamalari reddediyordu. Darbe yapanlari yargilayamayan sivil hukumetler; yapilmamis darbeye tesebbus eden Basbug tutuklanmis oldu.

Ordu'nun bugune kadar siyasete etkisi malumdur; ancak darbeyle tehdit eden Yasar Buyukanit 27 Nisan'da bildiri yayinlanmisti. Turkiye'de muhalefetten;Ordu'ya bircok kurum Cumhurbaskanligi secimine yazili olmayan mudehalede bulunmuslardi ve sivil iradenin sectigi vekillere kerhen Abdullah Gul'u sectirmislerdi.
Ilker Basbug Genelkurmay Baskanligi doneminde zaman zaman sert uslubuyla toplantilar yapmisti.AKP hukumeti bu tutuklamayla zor anlar yasayacaktir. Cunku bazilari icin AKP'ye darbe yapmak serbestti; hatta Ordu'nun yonetime el koymasi gerekiyor.

Peki bizim icin Ordu'nun yonetime el koymasi tehlikeli; cunku Ordunun yonetime el koydugu donemlerde bu ulkede Basbakan asilir; sivil vatandas sesini dahi cikaramaz. AKP doneminde tutuklu isimler daha once herkesin dokunulmaz sandigi isimler bu da aslinda insana herkesin yargilanabildigi bir ulke izlemini veriyor. Ancak bu tek tarafli olarak gorunurse; yani dini kesimdeki yasa disiliklar ortbas ediliyorsa buda tehlikelidir.

Hukukun esitlik ilkesine yol almamizda herkes katkida bulunmalidir; gordugumuz kadariyla her birimiz kendi bakis acisina gore adam kayrirsak; hicbir zaman adaleti saglayamayiz.Ilker Basbug tutuklanmasi yine bizi uzun ama sonunda neticelenmeyen bir surece gotururse; o zaman hukumet zor durumda kalir; yargisiz ama tutuklulugu uzun bir adaletsizlik hayatimizda yer eder; buda korku imparatorlugu yaratir.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha