Ana içeriğe atla

Yilbasina dini kilif uydurulmaz.Musluman yilbasinda ne yapmali; musluman icin yapmasi gereken birsey yoktur; ha onlar eglenirken biz niye eglenmiyoruz diyorsa zaten dinin ozunde eglence yoktur; din nefsi belirli mertebede oldurmeyi emreder; azdirmayi degil. Musluman yilbasinda rutin birgun gibi davranmalidir. Noel Baba bu topraklarda Demre'de yasamis olsa da musluman kimligine bagli insan yilbasinda ne yapmam gerek inancinda olmamali ve sirf rakip olabilmek adina Mekke'nin Fethi v.s gibi argumanlar gelistirmemelidir.

En buyuk yanlislarimizdan biri Yilbasi kutlamalarina kilif uydurmaktir oysa buna gerek yok; Islamin tovbe kapisi gibi gunah isleme kapisi da aciktir ve o kapidan herkes girebilir. Dinin ozune dokunarak gunahlari sevap yapmak bize de dine de birsey kazandirmaz. Gunah; gunah olarak bilinmeli ve de kiliflar bulunmamalidir.

Islamin emir ve yasaklari bellidir; ayetler bellidir. Bir kere Yeni Yil kutlamasi icki icmeyi tesvik etmektedir; her yerde Sampanyali; ickili eglenceler vardir. Musluman insan elbette dilerse yilbasini kutlar; kutlama olcusunde neyin gunah neyin sevap oldugunu Allah bilir; ancak sanirim yasaga yaklasmayi Allah pek hos karsilamaz; yasaga kilif bulmak gunahin otesindedir. Yilbasi kutlayanlar gunaha giriyor demek istemiyorum; sadece buna Islama uydurmak icin kilif uydurmak gunahtan ote diyorum.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha