Öne Çıkan Yayın

Kiminin türbanı, kiminin arabasıBorusan Otomotiv birden gündeme oturdu. Ralli Şampiyonu Burcu Çetinkaya, birlikte program yaptığı Merve Sena Kılıç ile Mini Cooper test edince sponsorluk anlaşması iptal edilmiş,haber  Yeni Şafak gazetesinde, elbette kasıtlı haber olabilir. Merve Sena Kılıç başörtüsü taşıdığı için itiraz etmiş Borusan yetkilileri. Haber böyle diyor, bu haberde belirtildiği gibi gerçekten neden başörtüsü olabilir.  Ya da neden bu olmayıp olayı başörtüsüne bağlama hilesi de var olabilir. Ancak Kocabıyık ailesinin Rotary olduğunu bildiğimizde, başörtüsünü kullanımının neden olması kuvvetle muhtemel. Kocabıyık ailesi Borusan Holdingin sahipleri. Bu tip haberlerde insanlar inanmak için istediği  kısma inanıp , inanmak istemediği bölüme inanmayı seçerler ve kendi beyinlerindeki veriler ile birleştirirler.

Resme baktığımızda, Türban ile yapılan test sürüşü var, bu firmayı rahatsız edebilir, ancak bu için eğer gerçekten sponsorluk iptal ediliyor ve marka imajının zedelendiği düşünülüyorsa bu noktada firmaya gelen talepler vardır, bu noktada için içine elbette ticari kaygılar girip sponsorluk iptal edilebilir. Ancak bir başka noktada şu ki bir türbanlılar her alanda var olabilirler deyip, her televizyon programına da halka hoş görünmek adına türbanlı yerleştirme çabası da zaten bir yaranma çabasıdır, aslında hem televizyon programı hem de Borusan'ın yaptığı ortak amaca işaret eder yaranmak. Şahsen ben çok da özgürlükle ilgili hareketler olduğunu düşünmüyorum. Bir türbanlı da elbette istediği arabaya binebilir. Bir marka müşteri kitlesini seçerken hedef kitlesine yönelik davranışlarda bulunabilir, bu kimi zaman bir türbanlıya program yaptırmak olabilir, kimi zamanda arabama bindi diye sponsorluğu iptal etmek olabilir.Konun aslında özgürlüklerle bir alakası yoktur.

Marka zaten Burcu Çetinkaya'ya sağladığı sponsorluk olanaklarından elde edeceğinden daha fazla bilinirlik elde etmiştir.Yarın türbanlılar Mini Cooper'a binip eylem yaparlarsa markanın daha da işine yarar.


Yorumlar