Öne Çıkan Yayın

Belki de birliğin adresidir Koro

İnsan bazı şeylere geç kalıyor, bazense ömrü bile yetmeye biliyor, hayat çok hızlı akıyor. Aslında bir kitabın bir filmin insana vereceği en güzel şey nedir biliyor musunuz, hayata tutunma, tutunabilme şansı, öyle filmlerin senaryoları, efektleri çok da önemli değildir. Size verdiği duygudur. Aslında ayrıştığımız şu günlerde bize de fikir verebilecek bir film, filmin adı Koro, Fransız yapımı filmin gösteriye girişi 2004 ama tavsiye sonucu 2011 yıılında izledik, disiplin nasıl sağlanır, disiplinli hoca gibi kavramlarda doğru yöntem hangisi bilmek isteyenlerin izlemesi gereken bir film. Çok yabani öğrencilerin eğitilmesiyle ilgili bu filmde bize dersler var. Film bizde 29 Nisan 2005 tarihinde gösterime girmiş.

Gérard Jugnot oynadığı Clement Mathieu rolüyle oldukça başarılı hem de böyle sempatik bir Fransız ile bize tanışma fırsatı verdi. Birazda bu ülkenin birleşik sınıf günlerine götürüyor bu film, hafiften bir Hababam Sınıfı tadı var, hani Clement Mathieu'da biraz Mahmut Hoca tadında. Acaba hangisi daha güzel söylüyor. Bizim Hababam sınıfındaki Mahmut Hoca'nın karşılığı bir Clement Mathieu ancak, müdüre karşı gelme konusunda Mahmut hocamız kadar başarılı değil, sanıyorum.Onların müdürü Rachin bir karakter olarak karşımızda ama biz Hababam sınıfındaki müdür karakteri hep müdür bey diye bildik, oysa onun da filmde bir adı olmalıydı.
Filmin Imdb'de ki hikayesi aşağıdaki şekilde anlatılmış.

Fond de l'Etang is a boarding school for troubled boys located in the French countryside. In the mid-twentieth century, it is run by the principal M. Rachin, an egotistical disciplinarian whose official unofficial mantra for the school is "action - reaction", meaning that there will be severe consequences for any boy out of line. This approach does not seem to be working as the boys as a collective are an unruly bunch. In turn, the teachers don't teach, but are always watching out for the next subversive act from the boys. January 15, 1949 marks the arrival to the school of the new supervisor, M. Clément Mathieu, a middle-aged man who is grasping at finding his place in life after a series of failed endeavors. Although he does find the boys an unruly lot, Mathieu does not believe in the "action - reaction" policy, and as such, butts heads with Rachin while secretly undermining the policy

Yorumlar