Ana içeriğe atla

5 yildir birakmadik.


Tam tamina 5 yil oldu. 29 Aralik 2006 yilinda Hurriyet gazetesinde gordugum sende yaz ilaniyla basladigim yazma seruveninde www.onpunto.com' da baslamistim; orada basarili bir blog kitlesi ve arkadasliklar edindik; blog yazmayi dahasi yazarak para kazanmayi ogrendik. Hurriyet e-yasam ekinde yayinlanan yazimiz bile var. Yazma konusunda Onpunto.com kurucularindan Yurtsan Atakan'in buyuk destegini de inkar edemeyiz.

Onpunto.com kapandi ancak kapanmadan once Ozlavinya beni Milliyet Blog'a cagirmisti; Mayis 2007'de oraya yazmaya basladim ancak yazilarin editor kontrolunde gecmesi; bazi yazilarin yayinlanmamasi sonucu orayi da biraktim. Onpunto'nun Temmuz 2008'de kapanmasinin ardindan http://yusufkaraca.blogspot.com olarak bir adres aldim. Blogspot da yazilarima Milliyet Blog ile es zamanli devam ediyordum; ancak Milliyet Blogu birakinca sadece orada varim.

Blogspot da kendimi daha dogrusu nick name dedigimiz olguyu on plana cikarmak icin www.sivyus.com adresini satin aldim; ancak bakanlik ile Google arasindaki surtusmede o alan adim kayboldu ve yine http://yusufkaraca.blogspot.com'da devam ettim; ancak daha sonra yeni bir alan adi olan www.sivyus.net'e gectim. Simdi orada devam ediyorum. Surekli alan adi degisimlerinden sonra ugradigim trafik kayiplari oldu; pageranklarim dustu; backlinklerim azaldi; ancak bugun reklamdan da para kazanmak amaciyla cesitli reklamlar koydugum sitem yayin hayatina devam ediyor.

Yazma surecinde eksisozluk araciligiyla trafik elde etme amacim her daim var oldu; hatta bu noktada eksiden epeyce elestiri de aliyorum; ancak tek yapmak istedigim is yazmak ve bunu yapabilmek icin bu isten gelir elde etmeye bakiyorum. Oyle ya da boyle tam 5 yildir ugrasiyoruz.

Su an sitede var olan reklamlar yeni reklamlar. Reklamdan hic para kazanmadim; oncelikle Google Ad sitemde calismiyor; www.hepsiburada.com sitesinin reklaminda bugune kadar ki bu Aralik ayinda basladi; sadece 68 Kurus; www.kitapyurdu.com'dan henuz bir baslangic olmadi; http://bumerang.hurriyet.com.tr aracigiliyla www.nesine.com'dan sadece 1 TL gibi bir kazancim oldu.


Bugun site Alexalarda 14000.daha yukarilara cikmasi icin caba veriyoruz; bunun en kolay yolu eksisozluge link vermek. Birde trafigi belirleyen en onemli etmenlere zaman zaman basvuruyoruz; bunlar canli dizi yazimlari ve maclar; bunlarda eksi sozluk araciligiyla trafik getiriyor. Seks konularindan bahsetmek; icerige seksi bir manken koymak; resimler trafige olumlu katkilar yapabiliyor. Ancak bir yazar icin bu tip olgulara basvurmak sinemada var olmak icin seks filmlerinde oynayan sinema oyuncularinin durumuna benziyor. Kimi zaman sizin bahsettiginiz konu birden ani olaylarla Google aramalarina konu oluyor.

Asil amac; yazi yazmayi is haline getirebilmekte; bu da bilinir olmak sitenin onplana cikmasiyla mumkun. Bugun sitemize isteyen 15 Usd karsiligi bir ay gosterilmek uzere reklam veriyor. Bu reklami henuz veren olmadi; ama olacak diye bekliyoruz. Twitter da 532 takipci olmasina ragmen www.twitter.com pek trafik gelmiyor; trafik konusunda altta ki benzer yazilar modulu de basarili.

Sadik okuyucu kitlesi de edindik; Google aramalarinda bunu goruyoruz; kimi zaman sitede 33 dakika duran okuyucularimiz var. 5 yila bakinca artik daha olgun ve daha somut adimlar atan; atmak isteyen bir yazarim. Yazilarim bircok kisiden tepki goruyor; ozellikle eksi de hakaret girgirla; ancak umursamiyorum; cunku umursarsan insanlar kendilerini gereksiz yere onemli zannederler.

Bugun artik mobile telefon ya da Blackberry araciligiyla yazi gondermek mumkun ve de bizi oldukca rahatlatiyor; ozellikle Istanbul trafiginde.

Zaman zaman ihmal edip; ustune egilemedim ancak bugun daha fazla zaman ayirma gayreti icindeyim; daha da ileri nasil gotuturum bunun pesindeyim.

5 yildir yaziyoruz ve yazmaya devam edecegiz; daha iyi noktalara gelme cabasiyla, Sabirla okuyan herkese tesekkur ederiz. Okuyucuyu rant olarak gormuyoruz okusunlar ki; bizde onlaraa daha heyecan verici ve doyurucu icerikler saglayalim.

Blog hep olaylara hep farkli bakabilmeyi asilamayi amac ediyor. Farkindalik yaratmak istiyor. 5 yil sonunda okuyan herkes tesekkur ederiz.
Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Bıyıklı Canan ağdalı Can

Kadınlar hayatın her alanında geri mi kalıyorlar, aslında bakınca biraz evet, bu evetin nedeni de kadınlar alınmasın, uğraş alanlarını daha fazla erkek erin yoğun olduğu alanlara kaydırıyorlar. Kadınların özellikle pozitif ayrımcılık talepleri beni çıldırtmak için yetebiliyor. Kadınlar her alanda var olmak istiyorlar, bunun ana sebebi de şu ki, erkekler kendilerini hep üstün gördükleri için kadınlarda eşitliği yakalamak istiyorlar, oysa kadın da erkek de kendi içinde yetenekleri olan ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken cinsiyetler, oysa biz aynı kefeye koyuyoruz onları, iş bu yüzden pisuarda işemek isteyen kadınlar türüyor, diğer yanda da hamile erkekler, her şey eşit olmak adına. Artık kadınlar baş kaldırıp kendi çocuklarını da kendilerini doğurmaya karar veriyorlar. Sperm bankası diye bir olgu ortaya çıktı. Kıyafetler bir yandan unisex olma yoluna giderken bir yandan da etek giyen erkekler türüyor. Ağda yapılması da erkekler arasında yaygınlaşıyor. Manikür, pedikür de çabası, bırak

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.