Öne Çıkan Yayın

Siyasete bir garip "İnce" ayar

Türkiye’de tanrıça var mı?


Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiye’de eline kim su dökebilir bilemiyorum, ama ben Athena’ya İlkay Akkaya’yı yakın buluyorum. Aurora şafak tanrıçası bekâreti temsil ediyor. Buraya da Şebnem Schafer’ı aday göstermek var, ama biraz itici geliyor. Daphne’ye uygun bir kadın ismi Türkiye’de kim olur demek gerekirse ben Funda Eryiğit’i bu noktada tek geçmek istiyorum. Demeter toprağın tanrıçası, emeğin tanrıçası, Türkiye’de emek dediğimiz zaman hiçbir kadın aklımıza gelmiyor. Babadan zengin Güler Sabancı’da, Arzuhan Doğan Yalçındağ’da benim gözümde bu sınıfta değildir. Gerçek anlamda Türkiye’de emek veren bir kadın göremiyorum, simge olabilecek, hala bizler Nene Hatunları emekçi olarak görebiliriz. Türkiye’de hala öne çıkan bir kadın olmadı. Aslında Tansu Çiller’i de Başbakan yapmıştık, onu da bir tanrıyla eşleştirmek gerek mi acaba diye düşünmeden de edemedim. Aslında tarihin sayfalarında Yunan tanrıçaları gibi hareket eden Hürrem Sultan, Kösem Sultan gibi isimlerde yok değil.


Kalipso deniz perisi buraya Merve Sevi’yi aday göstermek istiyorum. Elbette Truva savaşının en önemli figürü olan Helen rolünü de ben Banu Güven’e vermek isterim. Hera rolünü kime versek diye düşündüğümüzde bir yanda zülüm bir yanda da aile bağları var. Bu rolü de o zaman Deniz Seki’ye verelim.

Yorumlar